Zölden minőségi életet: tippek, családi történet és beruházások

14 életmód tipp
 
1. Lakjunk olyan közösségben, településen vagy városrészben, ahol mindent elérünk gyalog
Lakóhelyünk megválasztása befolyásolja a leginkább, hogy mennyi energiát fogyasztunk, és arra mennyit költünk. Keressünk olyan városrészt, települést, ahol biciklivel és gyalog mindent elérünk, ahol megtaláljuk az életünkhöz szükséges szolgáltatásokat. Így jelentős mennyiségű benzinpénzt és CO2-kibocsátást megtakaríthatunk, és sokkal kevesebb időnk megy majd el az ingázásra, napi utazásokra is!
2. Szerezzünk egy biciklit és járjunk sokat gyalog
Azért nem kell rögtön megszabadulni az autótól, jól jöhet még bizonyos esetekben vagy a hétvégi kiruccanásoknál.. De ahova csak tudunk, menjünk biciklivel vagy sétáljunk! Mindkettőnek számtalan előnye van: biciklizni és gyalogolni környezetbarát, költségkímélő, egészséges, sportosság tesz és javítja az agyműködést is 
3. Vonatozzunk
A vonat nem csak zöldebb, mint pl. a repülő, de az utazó szempontjából is előnyös: több hely jut a lábaknak, szabadon lehet mozogni, élvezhető a kilátás, és sokkal kevésbé macerás feljutni egy vonatra, mint egy repülőre - ráadásul nem kell aggódnunk, hogy mit és melyik táskába pakolunk.
4. Ne hűtsük/fűtsük túl a lakást, maradjunk a komfortzónában
A komfortzónánk a hőmérséklet, páratartalom és szellőzés hármasának az a kombinációja, amelyben jól érezzük magunkat. Ugyanakkor a lakásban található hő- és páraszabályzók vagy a légkondik nem tudják a három említett komforttényezőt egymással kombinálni. Tegyük ezt meg helyettük és gondoskodjunk a komfortzóna energiamentes kialakításáról: azaz nyáron például a légmozgás biztosítására nyissunk ablakot! Az ember nyáron, magasabb hőmérsékleten is jól érzi magát, ha a levegő szárazabb vagy mozog.
További tippekért olvass tovább ITT>>
 
 
Kisgyerekkel kislábnyomon? Egy angol anyuka története
 
Hattie Garlick újévi fogadalma 2013-ra az volt, hogy egész évben nem költ semmit külön 2 éves kisfiára, Johnny-ra. Azaz, nem vesz:
kifejezetten gyerekeknek gyártott élelmiszert (babaételt, mini joghurtot stb.), 
játékokat, 
ruhákat,
eldobható pelenkát, és
nem fizet gyermekének szórakoztatásáért sem, azaz nem mennek pl. játszóházba.
Azt is elhatározta, hogy fogadalmának megvalósításáról, a nehézségekről és sikerekről, érdekességekről blogot indít - amely ma is aktívan működik. És hogy miért pont ez volt újévi fogadalma? 
Saját bevallása szerint nem azért, mert öko-aktivista, sőt nem gondolja azt sem, hogy saját magunknak kellene készítenünk ruhánkat, cipőnket levelekből és füvekből, barlangban élnünk, vagy általában visszatérnünk valamiféle ősi életmódhoz. Hattie mások gyermeknevelési módszereit sem szeretné bírálni. Mindössze arról van szó, hogy dolgozó anya, akinek ideje, türelme és anyagi forrásai limitáltak. Éppen ezért, amikor 2012 decemberében, 3 nappal karácsony előtt elbocsátották és fizetett munka nélkül maradt, nagyon megijedt. Gyermekük születésekor 2 éve ahol tudták, már megszorították kiadásaikat - szinte egyáltalán nem vettek azóta új ruhákat, nem jártak étterembe és lemondták folyóirat előfizetésiket is -, így úgy tűnt, nem tudják már hol megszorítani azt a bizonyos nadrágszíjat.
Ahogy ezen gondolkodott, észrevette, hogy pénztárcája viszont tele van játék- és gyermekruha blokokkal, játszóházi számlákkal, és élelmiszer bolti számláinak jelentős részét kifejezetten gyereknek szánt élelmiszerek teszik ki. Talán mégis lehet még spórolni?
 
Ám nem csak a kiadások csökkentése motiválta fogadalmát. Az UNICEF egy, a gyermekek jól-létével foglalkozó jelentése szerint a brit gyerekek kevésbé boldogak, mint fejlődő országokban felnövekvő társaik. A jelentés szerint azért, mert már az igen fiatal gyerekeket is beszippantja a fogyasztói társadalom, és szüleik egyfolytában amiatt aggódnak, hogy nem tudnak nekik mindent megvenni, amire "szükségük" lenne... Különböző felmérések szerint Nagy-Britanniában 474 millió db port gyűjtő, szinte soha nem használt játék van - lakosonként - nem csak gyerekenként! - 7 db!
Mindezek miatt hozta Hattie újévi fogadalmát - amelynek megvalósítása sokkal könnyebbnek hangzott, mint a gyakorlatban volt... Ráadásul, mikor gyerekzsúrokon voltak, gyakran eszébe jutott, hogy lehet, fontos dolgokat von meg Johnny-tól? Esetleg akadályozza fejlődését? Rosszat tesz neki azzal, hogy nem költ specifikusan rá?
Ha kíváncsi vagy hogyan boldogultak a teljes történetért olvass tovább ITT>>
 
 
Nagyobb beruházások, új beruházások 
 
Életünk energia- és klímatudatosabbá tétele hosszú és komoly elszántságot igénylő folyamat, amelyben energiahasználati szokásaink megváltoztatása az egyik első lépés! Az energiaárak emelkedhetnek, és a klímaváltozás egyre kézzelfoghatóbb problémává válik – van miért elgondolkodnunk tehát további, komolyabb, esetenként beruházást is igénylő változtatásokon.
 
A Kislábnyom és EnergiaKözösségek programok elsősorban az energiahasználati szokások átgondolására koncentrálnak, azaz olyan ötleteket igyekszünk bemutatni, amelyek megvalósításához nem kell komoly kiadásokat felvállalnia a családi költségvetésnek. 
Előbb-utóbb azonban eljön a pillanat, amikor már csak kisebb-nagyobb beruházással lehet továbblépni, vagyis a további megtakarítások eléréséhez szükségessé válhat..
…az elavult fűtésrendszer korszerűbbre cserélése;
…az otthon szigetelése, nyílászárók cseréje;
…megújuló energiahasználat kialakítására;
…az asztali számítógép CRT monitorjának lecserélése egy körülbelül harmadannyit fogyasztó LCD képernyőre stb
Bővebb információt ITT találsz!